Jarní cibulka je ve své podstatě jen brzy sklizená cibule. Měla by tedy mít ty stejné výborné účinky na organismus, jako má cibule, jen je pro mnoho lidí stravitelnější v syrovém stavu. A tak v době, když už uskladněná podzimní cibule už končí svoji sezónu, nastupuje právě tato jarní vzpruha, která se výborně hodí jako posila proti jarním rýmám, nachlazení a únavě.
(zdroj obrázku: www.sxc.hu) |
- obsahuje vitamín C, vitamíny skupiny B (hlavně kyselinu listovou B9), vitamín K1, vápník, železo, draslík, jód, magnesium, v bílé části ještě i síru.
- má antibakteriální a protiplísňové účinky. Stejně jako klasická cibule obsahuje allicin (látku s antibiotickými účinky), takže velmi dobře pomáhá při léčbě nachlazení, rýmy i kašle. Pomáhá s ničením mikroorganismů na sliznici v našich dutinách.
- příznivě působí na zažívací trakt a nedráždí jej v syrovém stavu tolik, jako syrová cibule.
- obsažená kyselina listová je důležitá pro těhotné ženy, pro správný vývoj plodu.
- přispívá ke zdravým vlasům a silným nehtům.
- má pozitivní účinky na srdce i krevní tlak.
Správný nákup, skladování a servírování
Jarní cibulku kupujte v sezóně, která trvá od dubna do konce června. Někdy se také objevuje od místních farmářů i v říjnu. V ledničce ji můžete skladovat až pět dní, doporučuje se odtrhat seschlé a špatné kousky zelených stvolů. Uchovávat by se měla v temnu, na světle může docházet ke ztrátám některých vitamínů.
Nejvíce je vhodné ji využít syrovou, nebo jen velmi krátce tepelně upravenou. Tepelná úprava totiž ničí jak obsažený allicin, tak i vitamín C a snižuje také obsah kyseliny listové (závisí to ale i na prostředí, ve kterém se tepelně upravuje, viz článek). Cibulku krájejte až těsně před použitím, skladování v rozkrojeném stavu ji nejspíše dělá mírně toxickou jako cibuli (ale nemám to nikde ověřeno).
Jarní cibulku před servírováním opravdu pořádně umyjte, v USA se v roce 2003 nakazilo množství lidí žloutenkou typu A kvůli špatně omyté cibulce (viz článek). Toto samozřejmě obecně platí u více druhů zeleniny, které mohou být od některých pěstitělů kontaminovány patogeny ze špatné vody nebo nevhodného hnojení hnojem, či špatného skladování.
Pár receptů, které stojí za zmínku
- nejlépe pro zdraví využijete syrovou jarní cibulku v tvarohových pomazánkách nebo spolu s "domácí lučinou" – recept na "lučinu" je zde: http://blog.veruska.cz/?p=5876
- ideální je také do šťouchaných brambor: http://www.chutastyl.cz/
- do jarní polévky ji přidejte nejlépe až na poslední chvíli, dobrá je ale i v knedlíčkách, byť se bude vařit a bude mít méně vitamínů: http://www.apetitonline.cz/
- výborná je i ve vaječné omeletě nebo v míchaných vajíčkách
- Delikatesu z jarních cibulek vytvoříte grilováním podle receptu pana Cuketky: http://www.cuketka.cz/?p=9942
Další zdroje informací:
http://www.nasevyziva.cz/sekce-zelenina/clanek-cibule-86.html
Mám v článku hlouposti či nesrovnalosti? Pokud ano, prosím napište mi to do diskuse.